Opublikowany przez: monika.g 2017-04-25 12:02:44
Autor zdjęcia/źródło: © Evgeny Atamanenko /123rf.com
Niebezpieczna może być szczególnie bardzo wysoka gorączka, w skrajnych przypadkach prowadząc nawet do przedwczesnego porodu czy poronienia. Co więcej, wysoka temperatura często jest także jedną z pierwszych oznak infekcji wirusowej lub bakteryjnej. Dobrze zdawać sobie jednak sprawę, że w pierwszych tygodniach ciąży temperatura Twojego organizmu może wynosić 37-37,5° Celsjusza.
Pamiętaj, by samodzielnie nie zażywać środków obniżających temperaturę. Niektóre, głównie aspiryna, mogą spowodować u dziecka nieprawidłowości, np. wady serca. Skorzystaj z naturalnych metod, m.in. chłodnych okładów i udaj się do lekarza.
Chociaż ten objaw obecny jest niemal u 1/3 ciężarnych, najlepiej od razu wybrać się do lekarza. Pamiętaj, by uważnie obserwować swój organizm (ilość utraconej krwi, jej kolor, konsystencję etc.), co ułatwi diagnozę. Skąpe i bezbolesne plamienie jest najczęściej objawem nadżerek, żylaków czy polipów. Jeśli krwi jest natomiast dużo, jej kolor jest jasno- albo ciemnoczerwony, a dodatkowo obecne są bóle (podbrzusza, krzyża), może to być początek poronienia.
Obrzęki i puchnięcie nóg i kostek (głównie wieczorem) to dla wielu kobiet nieodłączny element ciąży. W przypadku obrzęków, którym towarzyszą bóle, zaczerwienienie i napięcie skóry oraz ocieplenie najlepiej jednak od razu udać się do szpitala, by wykluczyć zakrzepicę. Nieleczona może spowodować poronienie, a nawet śmierć matki.
W ciąży ryzyko zakrzepicy jest podwyższone, ponieważ krew szybciej gęstnieje. Na większe ryzyko zakrzepicy wpływają też: ucisk dziecka na żyły biodrowe mamy, zmiany hormonalne i obecność u wielu kobiet trombofilii wrodzonej – genetycznej skłonności do nadkrzepliwości. Trombofilię wrodzoną można wykryć dzięki prostemu testowi DNA.
Najczęściej silne bóle głowy spowodowane są czynnikami zewnętrznymi, na które możesz być narażona i które po prostu najlepiej wyeliminować. Należą do nich m.in. hałas, duży stres, zbyt mała albo duża ilość snu, niskie nawodnienie organizmu, narażenie na silne zapachy czy niewłaściwa dieta.
W niektórych przypadkach bóle głowy mogą być jednak objawem niebezpiecznego stanu przedrzucawkowego. Inne symptomy tego schorzenia to m.in. skąpomocz, problemy z widzeniem i oddychaniem oraz nadciśnienie. Jeśli występują u Ciebie – natychmiast udaj się do szpitala, by zapobiec rzucawce – niebezpiecznemu dla Ciebie i dziecka atakowi padaczki.
Ok. 20. tygodnia ciąży powinnaś odczuwać pierwsze ruchy dziecka. Od tego momentu rośnie jego aktywność. Jeśli zauważysz zmniejszenie częstotliwości czy całkowite ustanie ruchów – udaj się do lekarza, który wykona USG i ocenę czynności serca dziecka. Jeśli tego typu objawy obecne są pod koniec ciąży, wymagana jest szybka wizyta w szpitalu.
Artykuł powstał we współpracy z portalem www.badaniaprenatalne.pl
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Stokrotka 2017.05.02 19:32
oj tak, trzeba obserwować siebie. To ważne dla mamy i maluszka.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.